5 nejhorších věcí, které se vám můžou stát při masáži

Toužíte po pár desítkách minut relaxace nebo hledáte úlevu od zdravotních problémů. Najdete si tedy bez delšího zkoumání či ověření referencí nejbližší masážní studio a svěříte se do rukou neznámé osoby. Říkáte si, že se přeci nemůže nic špatného stát. Jenomže může. Tady je seznam nepříjemných zážitků, které mohou během masáže či po ní nastat, a také tipy, jak se jim vyhnout a poznat, že je něco v nepořádku.

Snad každý očekává od masáže příjemný zážitek s léčivým efektem a profesionální péči. Bohužel, realita je častokrát jiná a člověk může šlápnout vedle.

1. Kdo to na mě sahá?!

Z reklamy se na vás smála sympatická a upravená masérka, ale u stolu na vás čeká mrzutý chlápek. Během masáže se nedokážete uvolnit, protože daná osoba vám zkrátka není sympatická. Proto je lepší se dopředu podívat na stránky studia, zjistit si, jaké mají maséři vzdělání a na jaký typ masáží se zaměřují. „Příjemné je i vidět fotku masérky. Přece jen se jedná o masáž, kdy se vás bude někdo dotýkat, proto je dobré mít důvěru od první chvíle a možnost vybrat si všechny parametry masáže tak, abyste jako klienti byli maximálně spokojení,“ vysvětluje masérka Mgr. Lada Válková Králová.

2. Nikdo se vás na nic neptá

Přijdete do studia a masérka vás hned pošle na lůžko a začne rutinní práci. Vy pak s obličejem zabořeným v podhlavníku vysvětlujete, kde vám nedávno bolestivě křuplo v kříži a že před měsícem jste měl úraz kolene. Takto ne. Masérka by se vás hned v úvodu měla zeptat na aktuální zdravotní stav a provést krátkou anamnézu. Zvlášť pokud jste ve studiu poprvé. Ptá se na operace, úrazy, migrény. Zjišťuje, jaký je záměr masáže a jaké problémy chcete řešit. Podle vašich požadavků sestaví masáž na míru.

3. Bolest od začátku až do konce

Masáže častokrát nejsou procházka růžovým sadem a zbavit se letitých bloků bolí. Nicméně každý z nás má jinou náturu a jiné očekávání výsledku masáže. Když se položíte na lůžko, neznamená to, že musíte celou dobu trpět. Vaše přání musí být respektováno. „Masérka se ptá během masáže na tlak a intenzitu doteku. Na to, jestli není potřeba více tepla, zda má klient komfort, zda chce více či méně světla. Prostě tak, aby se mohl úplně uvolnit. Masérka by vás měla i dobře vypodložit, což platí zejména při těhotenských masážích či po úrazech,“ říká Lada Válková Králová, majitelka masážního studia Oblouková.

4. Rychlý vyhazov

Masáž skončila, vám je příjemné teplo, kůže voní olejem a pomalu se rozkoukáváte. V tom masérka prohlásí, že na ni čeká další klient, a vy se můžete převléct. Tak takto také ne. Jako klient byste měl mít prostor na doznění účinků masáže. V těle totiž i po masáži dobíhá spousta vjemů. Jedině po následné relaxaci účinky masáže přetrvají a vy si je doslova odnášíte s sebou. Uvolnění a účinky masáže v těle zůstávají mnohem delší dobu a při stresu jsou tělesné funkce ve větší harmonii.

5. Nikoho dál nezajímáte

Oblečete se, zaplatíte a tím práce pro masérku skončila. Přitom po intenzivní masáži se tělo potřebuje vzpamatovat. Masérka by se tedy měla zeptat, jestli se vám třeba netočí hlava. V případě, že tomu tak je, nabídne vám vodu a nechá vás odpočívat. „Občas doporučujeme klientům, kteří řídí, aby se po masáži ještě prošli, než usednou za volant, aby se vše řádně ukotvilo a odjížděli z masáže bezpečně,“ dodává Válková Králová. V dobrých salónech se zároveň zajímají o zpětnou vazbu – jak klientovi masáž prospěla, jak se po ní cítil a zda vše proběhlo v pořádku.